Spotkanie z Bratem Wojtkiem z Taizé

W ramach "Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię" Bracia z Francji - ze wspólnoty Taizé, odwiedzają w tym roku Polskę. W sobotę 25 marca 2017 r., Brat Wojtek z Taizé zawitał do naszej parafii. Po wieczornej Mszy Świętej odbyła się modlitwa i czuwanie przy Krzyżu Taizé, następnie w parafialnej salce uczestniczyliśmy w agapie, poznając bliżej Brata Wojtka i jego wspólnotę. Wcześniej ks. Piotr Kruczyk wraz z młodzieżą i gościem odwiedzili miejscowy Dom Dziecka. Fot. Taize - Pielgrzymka Zaufania.

Czym jest Wspólnota Taizé?

W tym roku mija 68 lat od złożenia pierwszych ślubów przez brata Rogera i jego towarzyszy, którzy postanowili żyć w powojennej Europie ideałami chrześcijańskimi, wznosząc się ponad podziałami religijnymi i narodowymi. Taizé - to wioska pokoju, gdzie młodzi z całego świata mogą odnaleźć pokój serca i zwrócić swój wzrok na Chrystusa. Tym szczególnym miejscem opiekuje się Wspólnota ponad 100 braci różnych narodowości, z ponad 30 krajów. Wśród nich są także Polacy. Należą do nich zarówno katolicy, jak i protestanci różnych denominacji. Wspólnota podróżuje także po świecie, by docierać do jak największej ilości miejsc i ludzi, którzy spragnieni są pokoju, miłości. Wszędzie tam, gdzie jest Wspólnota Taizé wybrzmiewa modlitwa o pokój i zjednoczenie chrześcijan.

Od 1978 roku bracia z Taizé organizują Europejskie Spotkania Młodych, które każdego roku odbywają się na przełomie grudnia i stycznia, w różnych miejscach Europy. Także Polska była już gospodarzem takich spotkań (we Wrocławiu (1989, 1995), Warszawie (1999), a także w Poznaniu w 2009 r.). Uczestniczą w nich tysiące młodych europejczyków. Także i z naszego miasta organizowane są coroczne wyjazdy na takie spotkania. Ostatnie z nich odbyło się w stolicy Łotwy - Rydze.

Zdjęcia Sławomir Puciato

Hotel - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.