Ogłoszenia duszpasterskie - VIII Niedziela Zwykła, 26.02.2017 r.

 1. Dzisiaj rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

 2. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 1 marca, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 9.00; 11.00; 16.30 - dla dzieci i 18.00. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 3. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W każdy piątek w ciągu roku obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa”. rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

 5. W piątek rozpoczniemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich parafian. Przed południem zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 9.00 i po południu o godz. 17.15. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Dzieci będą otrzymywać obrazki, które utworzą jeden duży obraz.

 6. Natomiast od przyszłej niedzieli, pierwszej Wielkiego Postu, popołudniami o godz. 17.15 będziemy śpiewać Gorzkie żale i będziemy słuchać nauk pasyjnych

 7. W Środę Popielcową przypada również święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

 8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Przyjdźmy do świątyni na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu, ofiarując ją w intencji nowych powołań do kapłaństwa i życia zakonnego, także z naszej wspólnoty parafialnej. Pierwszy piątek to dzień Komunii Świętej wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata. O godz. 15.00 koronka do miłosierdzia Bożego Msza św. i adoracja Najświętszego sakramentu do godz. 17.00. Okazja do spowiedzi od godz. 17.00. W pierwszą sobotę Msza św. o Niepokalanym Sercu Maryi o godz. 9.00. Odwiedziny chorych.

 9. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani rywalizacją w gromadzeniu doczesnego bogactwa.

 10. W środę 1 marca spotkanie dla młodzieży kl. III gimnazjum przygotowującej się do sakramentu bierzmowania. W czwartek kl. II gimnazjum. Również w czwartek o godz. 19.00 katecheza dla dorosłych. Serdecznie zapraszamy.

 11. Dzisiaj o godz. 16.00 Msza św. z konferencją dla dzieci z kl. III i ich rodziców. Obecność obowiązkowa.

 12. Trwają w naszej parafii nauki przedślubne. Kolejne spotkanie w piątek 3. III o godz. 19.00.

 13. Zachęcamy do lektury pism katolickich.

 14. Msze św. można zamawiać w zakrystii lub kancelarii parafialnej. Są jeszcze wolne intencje w marcu i kwietniu. Przyjmujemy na Mszę św. gregoriańską.

 15. Wszystkim  Parafianom, Jubilatom, Solenizantom przez przyczynę MBNP życzymy wszelkiego dobra.

Hotel - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.